"Mikao Usui a jeho duchovní odkaz"

Co vlastně Usui sensei učil?

16. dubna 2018 v 15:28 | R.Steiger |  Daišin Reiki

Je až s podivem, kolik nejasností panuje v tak základní otázce, jako je tato. Všeobecně vzato si lidé myslí, že Mikao Usui založil (či objevil) a vyučoval Reiki. Ona to tak úplně není pravda. Předně podle mé zkušenosti v Japonsku existuje mnoho metod, které užívají termín Reiki a mnoho z nich jich existovalo dávno před Usui senseiem. Dále, podíváme-li se hlouběji na význam termínu, zjistíme, že to není ani terapie, ani energie apod. Zkrátka musíme změnit svůj pohled.

Běžným klišé je názor, že vesmírné energii se v Indii říká Prána, v Číně Čchi a v Japonsku Reiki. Tato informace se opakovaně objevuje v mnoha knihách a článcích na internetu. K tomu bych rád podotkl, že universální energii se v Indii říká prána, v Číně čchi, ale v Japonsku - ki. Tedy ki, nikoli reiki. Pro laika je to možná nepodstatný detail, ale ve skutečnosti to mnohé mění. Předně - jak k tomuto omylu došlo? Proč tolik tzv. mistrů stále opakuje tuto mylnou informaci? Co tedy termín Reiki znamená? Všichni vážní zájemci musí podle mého názoru jasně porozumět těmto základním bodům.

V Japonsku se říká, že Usui sensei vyučoval Reihó - tedy Usui Reihó. Mnoho lidí věří, že reihó je zkratka pro reiki rjóhó, což je podle mého názoru asi tak pravděpodobné, jako že slovo kaki je zkratkou pro kawasaki. Reihó znamená "duchovní metoda" a v Japonsku je duchovních metod nepočítaně. Proto hovoříme o Usui Reihó, tedy "duchovní metodě mistra Usuie". Usui sensei předával své poznání a zkušenost universální pravdy svým osobitým způsobem a to bylo později nutné nějak nazvat a odlišit od jiných škol. Různí jeho žáci k tomu přistoupili různě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama